Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść

 
 
 
  ID: 3894672

Obóz Służby Pracy Rzeszy nr 4/114 - Kamienica (dawny)

RAD-Lager Eibichgrund Kamnitz 4/114Budowa
1935
Status
Nie istnieje
Likwidacja
1945
 
Reichsarbeitsdienst (RAD; pol. Służba Pracy Rzeszy) – masowa organizacja przystosowania obywatelskiego i wojskowego młodzieży w III Rzeszy, która w trakcie II wojny światowej wykonywała funkcje pomocnicze wobec Wehrmachtu. W 1933 po dojściu do władzy przez NSDAP, jej kierownictwo zainteresowało się działalnością Konstantina Hierla, który prowadził działalność wśród młodzieży na rzecz kształtowanie postaw obywatelskich poprzez naukę i pracę. Konstatntin Hierl na polecenie Adolfa Hitlera został mianowany ...
Reichsarbeitsdienst (RAD; pol. Służba Pracy Rzeszy) – masowa organizacja przystosowania obywatelskiego i wojskowego młodzieży w III Rzeszy, która w trakcie II wojny światowej wykonywała funkcje pomocnicze wobec Wehrmachtu. W 1933 po dojściu do władzy przez NSDAP, jej kierownictwo zainteresowało się działalnością Konstantina Hierla, który prowadził działalność wśród młodzieży na rzecz kształtowanie postaw obywatelskich poprzez naukę i pracę. Konstatntin Hierl na polecenie Adolfa Hitlera został mianowany sekretarzem ds. pracy (Staatssekretär) w Ministerstwie Pracy (Reichsarbeitsministerium). Stworzył on wtedy organizację o nazwie Reichsarbeitsdienst i został jej przywódcą przyjmując tytuł Reichsarbeitsführer.
Celem organizacji było kształtowanie postaw młodzieży wobec państwa poprzez pracę. Początkowo do organizacji wstępowali ochotnicy. W dniu 26 czerwca 1935 wprowadzono w III Rzeszy zarządzenie o obowiązku sześciomiesięcznej pracy na rzecz państwa, a obowiązek miał być wypełniony poprzez pracę w Reichsarbeitsdienst. Zarządzeniu temu podlegali mężczyźni w wieku od 18 do 25 lat, a od 4 września 1939 także kobiety.
Wprowadzenie obowiązku pracy spowodowało gwałtowny rozwój organizacji, której struktury w szybkim czasie powstały we wszystkich landach III Rzeszy, a organizacja przybrała charakter organizacji masowej. Zaczęto też wydawać oficjalny organ prasowy organizacji Der Arbeitsmann. Organizacja wykonywała pracę na rzecz państwa w różnych dziedzinach życia gospodarczego wyznaczanych przez Ministerstwo Pracy.
Po wybuchu II wojny światowej głównym zadaniem Reichsarbeitsdienst stało się wykonywanie prac na rzecz Wehrmachtu, wtedy też RAD zaczęto traktować jako formację pomocniczą Wehrmachtu. Wykonywała ona szereg pracy na rzecz Wehrmachtu, a zwłaszcza zajmowała się budową umocnień. Dziełem tej organizacji był m.in. system umocnień Wału Atlantyckiego i Linii Zygfryda. Oddziały RAD wykorzystywane w pracach na froncie wschodnim, gdzie niektóre oddziały wzięły udział w walkach z Armią Czerwoną.
W 1944 część oddziałów RAD zaczęto wykorzystywać do obsługi baterii przeciwlotniczych. W 1944 do RAD zaczęto wcielać coraz młodszych mężczyzn w wieku od 15 lat i używano ich do budowy okopów i umocnień. Zaczęto ich również włączać do Volkssturmu. Za Wikipedią. Podobny był w Lądku
Pokaż więcej Pokaż mniej
 

 • Data: 1935-1940
  komentarze: 9
  Młodzieżowy obóz pracy w Kamienicy.
 • Data: 1936-1940
  komentarze: 4
  Kamienica - młodzieżowy obóz pracy. Obecnie w miejscu gdzie stał ...
 • Data: 1938
  komentarze: 1
  Fragment niemieckiej leśnej mapy z 1938r. - na niej dokładnie ...
 • Data: 2018-10-31
  komentarze: 0
  Naprzeciwko paśnika to miejsce gdzie w latach niemieckiego narodowego ...
 • Data: 2018-10-31
  komentarze: 0
  Droga na terenie dawnej kolonii, przy której zorganizowano obóz ...
 • Data: 2018-10-31
  komentarze: 0
  Dawny plac apelowy młodzieżowego obozu pracy.
 • Data: 2018-10-31
  komentarze: 0
  Mocno zarośnięte mchem cegły, które wykorzystano do podmurówki ...
 • Data: 2018-10-31
  komentarze: 0
  Dawny plac apelowy utworzony został przez sztuczne wypłaszczenie ...
 • Data: 2018-10-31
  komentarze: 0
  Na biało oznaczyłem dawną kamienną rynnę, która odwadniała plac ...
 • Data: 2018-10-31
  komentarze: 0
  Stara zbiorcza studzienka wykonana z cegły, usytuowana na kraju ...

Obóz Służby Pracy Rzeszy nr 4/114 - Kamienica (dawny) na innych fotografiach
 • 1936
 • 1938