Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść

 
 
 
 
Mur obronny średniowieczny
19
 
 
 
 
  ID: 9984588

Zamek Kłodzko (dawny)Budowa
XIII w.
Status
Nie istnieje
Likwidacja
XVII-XVIII w.
 
Zamek w Kłodzku powstał na miejscu wczesnośredniowiecznego grodu z X wieku, należącego do czeskiego władcy Sławnika. Posiadał on wraz z miastem kluczowe znaczenie w regionie Kotliny Kłodzkiej. Kłodzko od XI wieku było siedzibą z której zarządzano ziemią kłodzką. W 1114 roku pretendent do tronu czeskiego Sobiesław zdobył gród i podpalił jego drewniane obwarowania, lecz najpewniej odbudował je już jako władca Czech w 1129 roku. Z biegiem czasu u podnóża grodu, po stronie południowej i wschodniej uformowały ...
Zamek w Kłodzku powstał na miejscu wczesnośredniowiecznego grodu z X wieku, należącego do czeskiego władcy Sławnika. Posiadał on wraz z miastem kluczowe znaczenie w regionie Kotliny Kłodzkiej. Kłodzko od XI wieku było siedzibą z której zarządzano ziemią kłodzką. W 1114 roku pretendent do tronu czeskiego Sobiesław zdobył gród i podpalił jego drewniane obwarowania, lecz najpewniej odbudował je już jako władca Czech w 1129 roku. Z biegiem czasu u podnóża grodu, po stronie południowej i wschodniej uformowały się pod koniec XII wieku dwa podgrodzia, zalążek przyszłego miasta.
Murowany zamek wybudowano pod koniec XIII wieku, możliwe, iż z inicjatywy księcia piastowskiego Henryka IV Probusa, który władał Kłodzkiem w latach 1278-1290. W późniejszym okresie zarządzany był przez namiestników i starostów władców czeskich. Duże walory obronne zamku i miasta potwierdziły nieudane próby zdobycia go przez husytów w 1428 roku i nieudany atak wojsk Macieja Korwina w 1470 roku.
Do odtworzenia pierwotnego wyglądu zamku brakuje obecnie danych. Według czeskiego kronikarza Kosmasa na przełomie XI i XII wieku na wzgórzu zamkowym istniało murowane palatium. Pozostała zabudowa i obwarowania były zapewne drewniano – ziemne. W późniejszym okresie średniowiecza zamek był nieregularnym założeniem obronnym, ściśle powiązanym z obwarowaniami miejskimi, posiadającym liczne budynki świeckie, sakralne, dziedzińce i zabudowę towarzyszącą. Wiadomo, iż składał się z części górnej i dolnej (podzamcza), oddzielonych murem i przekopem. Wjazd na podzamcze umieszczony był w widocznej na weducie M.Meriana masywnej czworobocznej wieży bramnej. Część górna podobno posiadała trzy dziedzińce. W ostatniej ćwierci XV wieku na jednym z nich powstała dwunawowa Sala Zielona, dekorowana malowidłami o motywach wici roślinnej, wykorzystywana przy okazji ważnych audiencji i uroczystości. Na zamku górnym znajdowała się również kaplica, prawdopodobnie pod wezwaniem Najświętszej Panny Marii oraz przynajmniej dwie czworoboczne wieże, przedstawione na weducie z XVI wieku.
W 1622 roku zamek został zniszczony przez wojska cesarskie w trakcie wojny trzydziestoletniej, a w końcu XVII i w XVIII wieku, średniowieczne jeszcze zabudowania zamkowe całkowicie przebudowano na nowożytną twierdzę bastionową.
Po średniowiecznym zamku kłodzkim nie pozostały do dziś żadne ślady, został on całkowicie przekształcony w nowożytną twierdzę.
Źródło:
Pokaż więcej Pokaż mniej
 

 • Data: 1536-1537
  komentarze: 0
  Prawdopodobnie najstarsze znane przedstawienie Kłodzka na weducie ...
 • Data: 1580-1600
  komentarze: 0
  Kłodzko w/g ryciny F. B. Wernera.
 • Data: 1600-1700
  komentarze: 1
  Widok Kłodzka ok. 1500. Autor: Friedrich August Pompejus.
 • Data: 1622
  komentarze: 0
  Kłodzko w 1622r. Dałem większe by móc odczytać legendę.
 • Data: 1622
  komentarze: 2
  Kłodzko w I ćwierci XVII w.; miedzioryt Daniel Meissner.
 • Data: 1650
  komentarze: 0
  Panorama Kłodzka z połowy XVII wieku z istniejącym jeszcze wówczas ...